خانه / درباره چین / درباره چین

درباره چین

چین کشوری بسیار پهناور، متحیرکننده و مقصدی گردشگری است که نمی توان به سادگی آن را با نقطه ای دیگر بر روی این کره خاکی مقایسه نمود. چین که سکونتگاه حدود یک پنجم از جمعیت انسان های روی زمین است، بسیار شگفت انگیز و عجیب و غریب است. جاذبه های اصلی گردشگری آن، شهرت جهانی دارند. دیوار بزرگ، شهر ممنوعه ، و جنگجویان تراکوتا.
پیشرفت اقتصادی چشمگیر چین در چند دهه اخیر باعث شده که شهرهای چین، همانند بسیاری از شهرهای کشورهای غربی مدرن شوند، اما در زیر پوست این پیشرفت ها، سنت های کشور با تنوعی بی همتا نهفته است. چشم اندازهای چین، به طرز جالبی در سرتاسر نقشه آن، پراکنده شده، سنت های آن به اندازه تنوعی که دارند، جالب هستند، و مناظر، صداها و عجایب بیشمار آن روی هم رفته آن را بدل به یکی از بهترین تجربه های مسافرت در سرتاسر جهان می کند.
گام مدرن سازی در شهرهای مهم آن شانگهای، پکن و گوانگژو و دیگر شهرها مناظر شهری مدرنی را پدید آورده که با هر یک از شهرهای بزرگ غربی می تواند رقابت کند. آسمان خراش های این شهرها، نماد چین مدرن هستند. قدرتی نوظهور هم در عرصه اقتصاد و هم در عرصه سیاست، که تمایل دارد باقی کشورهای جهان را از پیشرفت خود متحیر کند. شهرهای چین با انرژی وصف ناپذیری در جنب و جوش هستند، به طوری که بازدیدکننده ای به سادگی متوجه آن می شود.
هرچند با تغییر مسیر از پیشرفت های شهری و گذر از مناطق روستایی، با تفاوتهای بنیادی روبه رو می-شوید. با تغییر مسیر از شالیزارهای سرسبز به مناطق کوهستانی هیمالیا، و زیبایی خوفناک رودخانه یانگ-تسه که از ایالت یونان سرچشمه می گیرد، پی به این زیبایی ها خواهید برد. در بسیاری از مناطق روستایی، هنوز هم می توان استانداردهای زندگی پنجاه سال پیش را یافت، و ظاهر دهکده ها بدون تغییر باقی مانده است. هنوز هم بهترین هدیه برای گردشگران چین، تعهد به کشوری است که همزمان تناقضات و جاذبه های خود را دارد.

تاریخچه چین
این روزها تمام مقالات تحلیلی در مجلات مختلف، مبین این هستند که چین در دهه آینده، مبدل به مهمترین ملت جهان بر روی زمین خواهد شد.
نخستین مرتبه ای که چین به اتحاد کامل رسید، تحت حکومت سلسله کین – سازندگان دیوار بزرگ در سده سوم پیش از میلاد بوده است. پس از این سلسله قدرت به مدت ۴ قرن به دست سلسله ضعیفتر هان افتاد، و پس از آن به مدتی مدید، کشور درگیر جنگهای داخلی بود.
آخرین سلسله، کینگ ، تا سال ۱۹۱۱، زمانی که سون یات سن، جمهوری چین را بنا نهاد، دوام آورد. در سال ۱۹۳۷ ژاپن به این کشور حمله کرد و هشت سال آن را به اشغال خود درآورد. پس از آنکه نهایتاً اشغالگران از این کشور به بیرون رانده شدند، جنگ داخلی بین ملی گرایان و کمونیست های مائو زدونگ صورت گرفت. در سال ۱۹۴۹، کمونیست های فاتح، جمهوری خلق چین را بنا نهادند، که خود زمینه ساز انقلاب فرهنگی بدنامی در این کشور شد
تا اواخر دهه ۱۹۸۰، ناآرامی های گسترده ای در کشور به منظور ایجاد اصلاحات سیاسی علیه فساد همه گیر، صورت می گرفت. در سال ۱۹۸۹ وضعیت به بحرانی ترین حالت خود رسید، یعنی هنگامی که چندهزار دانشجو و کارگر، میدان تیانانمن را به اشغال خود درآوردند. ارتش در این روز قتل عام فجیعی به راه انداخت
با گذر سالهای دهه ۱۹۹۰، به تدریج سران سیاسی چین جایگزین شدند. جیانگ زمین که در سال ۱۹۹۳ به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، نسل جدیدی از مدیران را به کار گماشت. در سال ۲۰۰۳ رئیس جمهور هو جین تائو ، این عنوان را از جیانگ گرفت، و از آن موقع تا به حال این کشور همواره به عنوان یک کشور رو به توسعه از نظر اقتصادی مطرح بوده است

دین
چین به طور رسمی بی دین است، اما ادیان و فلسفه های محلی عبارتند از بودایی، دائویی و کنفوسیوسی . حدود ۱۰۰ میلیون بودایی، ۶۰ میلیون مسلمان، ۵ میلیون پروتستان (که بسیاری از آنها اوانجلیکال هستند) و ۴ میلیون کاتولیک که بیشترشان مستقل از واتیکان هستند، در چین زندگی میکنند

هنجارهای اجتماعی
تفاوت های فرهنگی می تواند سبب بروز سوء تفاهم بین گردشگران و مردم محلی شود. مردم چین معمولاً به صورت داوطلبانه اطلاعات در اختیار نمی گذارند و گردشگران بایستی در این رابطه سؤال کنند. هتل ها، خودروهای پیک رستوران ها و خود رستوران ها، معمولاً به دنبال نظرات و پیشنهادات و انتقادات شما بوده، و در این زمینه خیلی هم جدی هستند. اگر پشت سر جمعیتی انبوه بودید، ناراحت نشوید؛
نام کامل این کشور، «جمهوری خلق چین» است، و این عبارت بایستی در تمام ارتباطات رسمی به کار برده شود. چین به صورت غیر رسمی به کار برده می شود، اما نباید به گونه ای صحبت کرد که گویی چین دیگری وجود دارد. با وجود اینکه دست دادن کافی به نظر می رسد، برای گردشگر به نشانه خوشامد کف زده می شود. پاسخ معقولانه، کف زدن متقابل است. اگر احساس عصبانیتی وجود داشت، بایستی پنهان شود، و هرگونه مشاجره عمومی، می تواند سبب بازداشت شود
در چین، همیشه نام خانوادگی پیش از نام کوچک می آید. رسم ادب است که اگر به جایی دعوت میشوید، کمی پیش از موعد به آنجا برسید. هنگام شام، مهمانان بایستی صبر کنند تا صندلی شان مهیا شود و تا زمانی که معین نشده است، شروع به غذا خوردن نکنند. اگر از چاپستیک استفاده می کنید، هیچ وقت آنها را بر روی کاسه برنج به سمت بالا قرار ندهید، چون نشانه مرگ است. به سلامتی کسی نوشیدن در هنگام شام بسیار مرسوم است. اگر به خانه دوستان یا اقوام می روید، می توانید به کودکان عیدی بدهید
اگر به دیدن یک مدرسه یا کارخانه می روید، یک هدیه از کشور خودتان، به خصوص چیزی که نتوان آن را به سادگی در چین تهیه کرد (برای مثال یک کتاب درسی مرجع)، بسیار مناسب خواهد بود. همچنین تمبر نیز در این کشور محبوب است و یکی از سرگرمی های پرطرفدار به حساب می آید. یک هدیه مناسب برای یک راهنمای تور می تواند یک کتاب راهنمای غربی باشد.
بهتر است از لباس های رسمی و محافظه کارانه استفاده کنید و از پوشیدن لباس های بدن نما خودداری کنید. گردشگران بایستی از ابراز عقاید دینی یا سیاسی خود پرهیز کنند.
عکسبرداری: می توان از اماکن تاریخی و دیدنی عکسبرداری کنید، اما بایستی قبل از آن از نیروهای امنیتی بپرسید که آیا اجازه عکاسی دارید یا خیر.

زبان چین
زبان رسمی چین، زبان ماندارین است. در میان خیل وسیع گویش های محلی، بسیاری از مردم در جنوب با گویش کانتونی ، شانگ هایی، فوژو ، هوکین-تایوانی ، ژیانگ ، گان و هاکا صحبت می کنند. مناطق مغولستان داخلی، تبت و ژین ژیانگ ، که مناطق خودمختاری هستند، زبان های خاص خود را دارند. خدمات ترجمه به خوبی در دسترس است. بسیاری از راهنماها در هتل ها به زبان انگلیسی صحبت می کنند. بسیاری از رانندگان تاکسی، حتی در شهرهای بزرگ، نمی توانند انگلیسی حرف بزنند.

آب و هوا و اقلیم
پهناوری چین به این معناست که تنوع اقلیمی آن بسیار فراوان است، اما قرارگیری کامل در نیمکره شمالی به این معناست که زمان بندی فصلی آن، شباهت بسیاری به اروپا و آمریکا دارد.
شمال شرق چین، تابستان های گرم و خشک و زمستان های نسبتاً سرد دارد. مناطق شمالی و مرکزی آن تقریباً بارش پیوسته، تابستان های گرم و زمستان های سرد، دارند. منطقه جنوب شرق بارش های رگباری، با تابستان های نیمه حاره ای و زمستان های سرد دارند. مرکز، جنوب و غرب چین، مستعد وقوع سیل هستند، و گهگاه فعالیت های زمین لرزه ای در آن دیده می شود.

بهترین زمان سفر
پهناوری چین به این معناست که تنوع اقلیمی آن بسیار فراوان است، اما قرارگیری کامل در نیمکره شمالی به این معناست که زمان بندی فصلی آن، شباهت بسیاری به اروپا و آمریکا دارد.
شمال شرق چین، تابستان های گرم و خشک و زمستان های نسبتاً سرد دارد، که دمای حداقلی آن به C20- می رسد. مناطق شمالی و مرکزی آن تقریباً بارش پیوسته، تابستان های گرم و زمستان های سرد، دارند. در تابستان ها دما به C26 و در زمستان به C0 می رسد. منطقه جنوب شرق هوای شرجی با بارش های رگباری، با تابستان های نیمه حاره ای و زمستان های سرد دارند. دمای هوا تا C40 هم می رسد اگرچه خیلی غیرمعمول است، اما در حالت عادی در تابستان، دمای هوا بالاتر از C30 است. زمستان ها معتدل بوده و حداقل دما در ژانویه و فوریه C10می باشد.
مرکز، جنوب و غرب چین، مستعد وقوع سیل هستند، و گهگاه فعالیت های زمین لرزه ای در آن دیده میشود.
اوایل پاییز حوالی سپتامبر و اکتبر، هنگامی که دما بسیار معتدل و میزان بارش نسبتاً کم است، بهترین زمان برای سفر است. فصل بهار هم به همین دلایل فصل بسیار پرطرفداری است و بسیاری از گردشگران از مارس تا آوریل به سفر می آیند
توجه داشته باشید که اگر در حین سال نو چینی سفر می کنید، بسیاری از مغازه ها و وسایل حمل و نقل عمومی بسته خواهند بود و خطوط راه آهن بسیار شلوغ خواهند شد.

مکان های دیدنی و فعالیت ها

سواحل
شاید شگفت زده شوید اما، چین سرشار از سواحل بسیار تماشایی می باشد. سانیا ، در ساحل جنوبی جزیره هاینان، جنوبی ترین ایالت چین، یکی از محبوب ترین تفریحگاه های چینی در روزهای تعطیل است و دارای هتل های بین المللی، سواحل شنی، زمین های گلف، درختان نارگیل و استخر ورزش های آبی میباشد 

پکن
به جز شهر ممنوعه، پکن دارای بسیاری از مقاصد گردشگری تراز اول مثل میدان تیانان من، بزرگترین میدان عمومی جهان، معبد دوار و قرن پانزدهمی بهشت، کاخ تابستانی امپراتور، دروازه های قدیمی شهر، کوچه های قدیمی هوتونگ ، و پارک زیبای بیهای ، می باشد.

jwwl_beijing-images-hd.jpg

 

بناهای بودایی
از تمثال های حکاکی شده بودایی غارهای یونگانگ نزدیک داتونگ یا تمثال های حکاکی شده و یادبودها در غارهای بودایی قرن پنجمی لویانگ ، دیدن کنید. در معبد لامایی بینگلینگ نزدیک لانژو ، شما ۳۴ غار اولیه بودایی یافت خواهید کرد و در غارهای دونهوانگ ماگائو ، برخی از قدیمی ترین حرم های بودایی قرار دارد.

77x3_leshan_buddha_statue_view.jpg

 

غارها
درون زیرزمین غار اژدهای زرد ژانگ جیاجیه ، بزرگترین و یا محبوب ترین غار آسیا شامل غارهای تاج و فلوت گویلین و غار نقره ای یانگ شو هستند – استالاکتیت ها و استالاگمیت های آن، با نئون چندرنگی براق، روشن می شوند.

veud_reed-flute-cave-guilin_(3).jpg

 

چنگدو
از این شهر، شما می توانید کوه مقدس بوداییان، امی شان ، و مجسمه بودای بزرگ لشان ، که بر روی صخره، حکاکی شده، مشاهده کنید. همچنین در این شهر یک مرکز تحقیقاتی و پرورش پاندا وجود دارد.

nz91_sam_3697.jpg

 

ماساژ نیمروزی چینی
درمان های طب سنتی چینی (TCM)، مثل ماساژ، طب سوزنی، بادکش ، و تونیک های گیاهی، در کل چین بسیار محبوب هستند. ماساژ نیمروزی، که برای ارتقای جریان کی (انرژی حیاتی) در هنگام ظهر طراحی شده، نظم را در سرتاسر بدن برقرار نموده و در بیشتر کلینیک های ماساژ در اکثر شهرهای چین، قابل دسترسی می باشد.

دوچرخه سواری
هر روزه حدود ۳۰۰ میلیون چینی از دوچرخه استفاده می کنند. مغازه های کرایه آن در سرتاسر کشور پراکنده هستند و دوچرخه سواری یکی از بهترین راه ها برای تماشای مناطق روستایی چین است. مسیرهای شلوغ دوچرخه سواری شامل بخش های مجاور دیوار چین و گویلین و یانگشو در ایالت گوانگژی می شود.

 

دیوار بزرگ چین
دیوار بزرگ که حدود ۲۰۰۰ سال پیش، ساخته شد و حدود ۵۴۰۰ (۳۳۷۵ مایل) کیلومتر امتداد دارد، برخلاف افسانه های موجود، از فضا دیده نمی شود. بخش بازسازی شده سنگی و آجری ۸ متر ارتفاع و ۶متر  پهنا داشته، و در نزدیکترین موقعیت، در فاصله ۷۰ کیلومتری پکن قرار دارد. بخش کمتر توریستی آن، در موتیانهو قرار دارد. در اینجا می توانید برای بالا رفتن، سوار تراموای برقی شوید و با یک سورتمه پایین بیایید. در اکتبر ۲۰۱۳، بخش پرشیب سیماتای بسته شد، که مجدداً در آینده، بازگشایی خواهد شد.

mh8v_beautiful-great-wall-of-china.gif

 

هانگژو 
در این پایتخت قدیمی چین، که توسط سیاح مشهور، مارکو پولو به صورت «زیباترین و باشکوه ترین شهر جهان» توصیف شده، می توانید چای و ابریشم خرید کنید. این شهر که محبوب چینی ها و گردشگران خارجی است، مهمترین مقصد گردشگری اش، دریاچه زیبای آن است.

puen_china_hangzhou_westlake.jpg

کوه پیمایی
چین چشم اندازهای فوق العاده ای داشته و بهتر است بیشتر آنها را با پای پیاده تماشا کنید. کمپ اصلی اورست، پرطرفدارترین مقصد گردشگری تبت است. مقاصد کوه پیمایی مناسب دیگری هم در فلات کوهستانی کینگهای تبت، دره در معرض خطر ببر خیزان در یونان و در کنار دیوار بزرگ، وجود دارند.

اسب سواری
با اسب می توانید از کوه های مغولستان مرکزی و در امتداد دشت های وسیع بالا بروید. تورهای اسب سواری به طور کلی شامل کمپ زدن در یورت های مجهز و رقص در کنار کمپ است.

لهاسا
لهاسا پایتخت تبت، در ارتفاع ۳۷۰۰ متری قرار دارد. کاخ نمادین قرن هفتمی پوتالا ، سکونتگاه دالای لاماها، گنجینه چندین نقاشی و مجمسمه های بودای زرین می باشد. همچنین از معبد نوربولینکا (کاخ تابستانی) و جوکانگ که حاوی بوداهای طلایی می باشد، دیدن کنید.

to4q_lhasa.jpg

 

آرامگاه سلسله مینگ
از ۱۶ امپراتور این سلسله، ۱۳ نفر آنها در آرامگاه این سلسله دفن شده اند. این آرامگاه خارج شهر پکن قرار داشته و می تواند به عنوان ایستگاهی در مسیر پکن تا دیوار بزرگ، از آن بازدید به عمل آورد.

nk5y_ming_tombs.jpg

 

کوه نوردی
برخی از مرتفع ترین قلل جهان در چین قرار دارند. قله های استوار هیمالیا از مرز جنوبی تبت شروع شده، و در میان آنها اورست (کومولانگما) با ارتفاع ۸۸۴۸ متر و نامچابراوا با ارتفاع ۷۷۵۶ متر قرار دارند که رودخانه براهماپوترا دره زیبایی را در داخل هندوستان پدید می آورد.

ldnr_roses-himalaya-top-hd-357117.jpg

 

عجایب طبیعی
عجایب طبیعی و تماشایی چین، فرصت مناسبی را برای پیاده روی فراهم می کند. یکی از بهترین موارد آن، گنجینه ملی کومولانگما (نزدیک اورست) می باشد. همچنین چند میراث ثبت شده یونسکو شامل پارک کوهستانی کوه تایشان، صخره های مه آلود کوه هوانگشان ، کوه بودایی امی شان و دریاچه و آبشار واقع در دره جیوژایگو ، می باشد.

h9gz_nuorilang-falls-jiuzhaigou-china-5.jpg

 

بتکده ها
قدیمی ترین بتکده های چوبی چین، بتکده یینگ ژیان، بتکده آهنی کایفنگ و بتکده فان بو (۱۰۴۹ و ۹۷۷ میلادی)، بتکده چهار دروازه ای میدان جینان (قدیمی ترین بتکده سنگی چین)، و مسجد هوایشنگ گوانگژو (که توسط تجار عرب در سال ۶۵۰ میلادی تأسیس شد)، می باشند.

volc_10707609.jpg

 

پاندا
پارک قدیمی ایالت سیچوان و جنگل های بامبو، آخرین حفاظت گاه های پاندا هستند. شما می توانید آنها را در مرکز تحقیقاتی در چنگدو و یا در منطقه کوهستانی در ولونگ ، از نزدیک مشاهده کنید. 

3zjt_chengdu-pandas-d10.jpg

 

قایق سواری
در سال ۲۰۱۰، Three Gorges Dam 175 متر از سطح چانگ جیانگ (یانگ تسه) فراتر رفت، اما این تنگه های کوهستانی همچنان ارتفاع بسیار بلندی دارند. تشکیلات آهکی را بر روی رودخانه لی و از گیلین تماشا کنید.

f8pr_river_cruising.jpg

 

شانگهای
در جو شلوغ غول اقتصادی چین، شانگهای، آسمان خراش ها در مقابل آب نماهای سبک اروپایی، راه های باریک سابق فرانسوی ها، و مناظر سنتی مانند یویوان، باغ سنتی چینی محصور توسط بازار توریستی، که محل قرارگیری معبد خدای شهر نیز می باشد، خودنمایی می کنند.

ntmk_shanghai-8.jpg

 

جنگل سنگی شیلین
برای دیدن یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری جنوب غرب چین، سفری یک روزه از کونمینگ مرکز یونان داشته باشید. ستون های سنگی آهکی جنگل سنگی شیلین ، جلوه گاه درختان سنگی می باشد.

zzl3_shilin-stone-forest-3[6].jpg

 

جاده ابریشم
به جاده باستانی ابریشم رفته که از صحراها و کوهستان ها تا دریای خزر و مدیترانه امتداد داشته و بودائیسم و اسلام را به چین آورد. جاذبه های مهم آن شامل غار بودایی دونهانگ در دونهانگ ، خرابه های برجای مانده از شهر جیائوهه نزدیک تورپان و یکشنبه بازار کاشغر می شود.

y282_taldyk_pass_(3600_m).jpg

 

جشنواره بهاره
از مراسم برگزارشده در جشنواره بهاره، مهمترین تاریخ در تقویم چینی، بازدید کنید. خانواده ها برای جشن گرفتن سال نو چینی دور هم جمع شده، منازل را با بنر و تصاویری حاکی از آینده خوب، می آرایند. فعالیت های این جشنواره اغلب شامل مراسم دینی، رقص شیر و آتش بازی می شود.

ltnh_spring_festival.jpg

 

سوژو
سوژو با قدمت ۲۵۰۰ سال، ونیز چین محسوب می شود. خیابان های آن کانال بزرگ را پوشانده و باغ های مشهور آن، مورد توجه هستند. باغ ها شامل باغ هامبل ادمینسیتریتور و باغ مستر او نتز می شود. از محصولات ابریشمی و قلاب دوی سوژو خرید کنید.

gzb3_12595988.jpg

 

ارتش تراکوتا
ارتش تراکوتا مجموعه ای بی نظیر از جنگجویان چینی است، که از گل خشک شده در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر ژیان ساخته شده اند. این مجسمه ها، در سده دوم پیش از میلاد به دستور امپراتور شیه هوانگ، نخستین امپراتور چین واحد، ساخته شده و همراه با او دفن شدند. این ارتش در سال ۱۹۷۴ و در حین حفاری یک چاه، کشف شد که منجر به کشف ۱۰هزار مجسمه گردید. شکل هر مجسمه منحصر به فرد است و نشان دهنده اعضای حقیقی ارتش امپراتوری شامل سربازان و افسران می باشد. از این مجموعه به عنوان هشتمین شگفتی جهان یاد می شود.

n71v_terracotta_army_pit_1_-_2.jpg

 

مقبره ها
از مقبره، معبد و عمارت کنفوسیوس در کوفو دیدن کنید. قبر امپراتور شمالی، شن یانگ در محلی قرار دارد که مؤسس سلسله کینگ دفن شده است. نانجینگ حاوی قبر ژیائولینگ ، مؤسس سلسله ژو یوان-ژانگ و یادبود اولین رئیس جمهور چین، دکتر سان یات سن می باشد.

Check Also

درباره پکن

پکن پایتخت جمهوری خلق چین و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای دنیاست. این شهر در سال ...