خانه / درباره ترکیه / درباره استانبول

درباره استانبول

وضعیت آب و هوایی شهر استانبول
شهر استانبول دارای تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های سرد بارانی و برفی است. به طور متوسط بیشترین درجه حرارت در طول ماه های تابستان از ۲۸ درجه شروع میشود و گرمترین ماه آن ۲۳/۲ درجه و سردترین ماه که ۵/۴ درجه است. همچنین بالاترین درجه ثبت شده ۴۰/۵ میباشد. به طور کلی این شهر تا حدودی بادخیز است و تابستان های آن خشکترین فصل محسوب میشود هر چند تابستان ها بارش وجود دارد.

حمل و نقل عمومی شهر استانبول
استانبول دارای دو فرودگاه بین المللی میباشد که بزرگترین فرودگاه آن به فرودگاه بین المللی آتاتورک معروف است که واقع در ۲۴ کیلومتری شهر میباشد.
فرودگاه جدیدی نیز به نام فرودگاه سابیها جوکین در ۲۰ کیلومتری شرقی بنا شده است.

حمل و نقل عمومی داخل شهر توسط تاکسی های زرد رنگ انجام میگیرد که محاسبه ی نرخ آن ها با تاکسی نیز انجام میشود. با این وجود کرایه نسبتا گران به حساب می آید .تاکسی های ون به نام "دل موش" هستند که ظرفیت آن ها ۱۰ نفر و کرایه ی آن در حدود ۱ دلار (۱/۵) لیر می باشد و مقصد آن نیز به خواسته مسافر است. مینی بوس های فعال استانبول دارای ۱۵ نفر ظرفیت هستند و در مسیرهای مشخصی حرکت می کنند هزینه ی تعیین شده برای این نوع وسیله نقلیه نیز( ۱/۵ لیر) معادل ۱ دلار می باشد.همچنین امکان استفاده از اتوبوس ها در سراسر شهر فراهم است که کرایه آن را می توان به صورت نقدی، الکترونی و کرایه ی همه ی آن ها ۱ دلار(۱/۵لیر) می باشد.

جاذبه های گردشگری استانبول
کاخ توپ کا پی
کاخ توپ کا پی که امروزه از آن به عنوان نمایشگاهی از مجموعه های کریستال، نقره و ظروف چینی که به دوره ی امپراطوری عثمانی است و سمت چپ آن حرمسرا، در قسمت سوم این کاخ سالن اجتماعات، کتابخانه احمد سوم، نمایشگاهی از لوازم شخصی سلاطین و خانواده ی سلطنتی، جواهرات بسیار مشهور و قیمتی و همچنین چندین اثر از دست نوشته های آنها می باشد در قرن ۱۵ تا ۱۹ میلادی و دوره ی عثمانی ساخته شده است. بخش دیگری از کاخ اختصاص به کلکسیونی از عتیقه ها و گنج های با ارزش دارد که در حیاط کاخ واقع شده است که از جمله این آثار می توان به تابوت سنگی اسکندر و نمای سر در معبد آتن اشاره کرد. بازدیدکنندگان می توانند از هنر سومری ها و بالیها و عاشوریان هم دیدن کنند.
زمان بازدید همه روزه به جز سه شنبه ها میباشد .

مسجد فاتح
این مسجد در بالاترین نقطه ی تپه ای در استانبول قرار دارد که در فواصل سال های ۱۴۶۳ تا ۱۴۷۰ ساخته شده نام گذاری آن از روی نام فاتح سلطان محمد بوده .در کنار این مسجد مجموعه ای از بیمارستان ها،حمام ها،مدرسه ها،کاروانسرا ها و کتابخانه ها وجود دارد که خود ارزش بازدید دارد .

برج گالاتا
این برج در سال ۱۳۴۸ بنا شده و ارتفاع آن ۶۲ متر می باشد منظره ای که از بالای برج در هنگام غروب دیده می شود منظره ای بسیار دیدنی از تنگه بسفر می باشد .علاوه بر بازدید برج امکان استفاده از اماکن تفریحی نظیر رستوران ها و کلوپ های تفریحی اطراف آن نیز امکان پذیر می باشد .

کاخ دولما باغچه
مساحت این کاخ ۶۰۰ متر در است در قسمت ساحلی تنگه بسقر بنا شده .در اواسط قرن ۱۹ ام قسمت بیرونی کاخ توسط سلطان عبدالمجید بنا شده .از دیدنی های موجود درون کاخ سالن بزرگی با ۵۶ ستون در داخل و چلچراغ ها ی شکیل آن که ۴/۵ تنی است و ۷۵۰ لامپ در هر کدام موجود است. جالب ترین جاذبه ی کاخ تمامی ساعت های آن است که بر روی ساعت ۹:۰۵ متوقف شده و این دقیقا ساعتی بوده که آتاتورک در این زمان دیده از جهان فروبست .برای بازدید این کاخ ۲ ساعت زمان لازم است.

مسجد سلطان احمد
این مسجد توسط معماری به نام محمت (محمد) در فاصله ی سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ بنا شده است. این مسجد شهرت فراوانی به دلیل ۲۶۰ پنجره با شیشه های نقاشی شده و نمازخانه ای وسیع و با شکوهش دارد . این مسجد دارای ۶ مناره و حیاطی بزرگ است همچین دارای فضا های داخلی بزرگ نیز هست که از ده ها هزار کاشی آبی ساخته شده است.

ایاصوفیه
ایاصوفیه دارای زیباترین معماری باقی مانده از دوره ی بیزانس است. یکی از با ارزش ترین هنرهای موجود در این بنا دکوراسیون داخلی با موزاییک طلایی و ستون های مرمر آن است. در مرمر ایاصوفیه در بخش جنوبی واقع شده که برای برگزاری شوراها و مجالس دیگر از این در، تردد می کردند. موزه ی ایاصوفیه توسط مصطفی آتاتورک در سال ۱۹۳۵ تاسیس شده که به دستور وی فرش ها برداشته شده و برای اولین بار در چندین قرن کف ساختمان را مرمر کرده اند و همچنین گچ کاری روی موزاییک ها با زحمت فراوان انجام شده است .

موزه هنرهای زیبا
موزه ی هنرهای زیبا که بازدید از آن برای همگان همه روزه به جز دوشنبه ها و پنج شنبه ها امکان پذیر است دارای نقاشی ها و خطاطی های مربوط به قرن نوزدهم تا قرن حاضر می باشد.

بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی )
نام دیگر این بازار به ترکی کاپالی چارشی یعنی بازار سرپوشیده است. این بازار که به عنوان یکی از بزرگترین بازارها و مرکز خرید های سرپوشیده شناخته شده در یک مایلی غرب سلطان احمد است و محصولاتی نظیر فرش و قالی و پوشاک و کارهای دستی و هنری و شطرنجی، رستوران ها، کافه ها و مساجد زیادی هم در این بازار دیده می شود.

میدان تکسیم
تکسیم یک محله مدرن و شلوغ است که در بخش اروپایی استانبول واقع شده است. در بخش غرب این میدان میتوان از میدان جمهوریت که به یاد جمهوری ترکیه در سال ۱۹۲۳ ساخته شده دیدن کرد و دیگر دیدنی های موجود و امکاناتی که می توان از آن استفاده کرد رستوران ها، کافه های بسیار با کلاس و همچین هتل های درجه یک هستند .

قلعه روملی حصار
این قلعه ی بسیار زیبا مستطیل شکل توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده که در منطقه ی خلیج در تنگه بسفر در ساحل "روملی" واقع شده است.

Check Also

درباره کاپادوکیا

کاپادوکیا منطقه ای در آناتولی مرکزی در ترکیه است که بیش از همه به خاطر نمای ...