خانه / درباره ترکیه / درباره آنکارا

درباره آنکارا

آنکارا پایتخت ترکیه و بزرگترین شهر این کشور بعد از استانبول در ناحیه آناتولی مرکزی واقع شده است. این شهر در ارتفاع ۹۳۸ متری از سطح دریا و دارای جمعیتی حدود ۴,۴۱۷,۵۲۲ نفر است. آنکارا شهر نسبتا مدرن و مرکز مدیریتی , سیاسی و اداری ترکیه است و همچنین دانشگاه های بزرگی در خود دارد و به همین دلیل آنکارا جمعیت زیادی از دانشجویان و کارمندان دولتی را شامل میشود. پایتخت ملی ترکیه خانه بسیاری از دیپلمات های خارجی و کارکنان سفارت های مختلف است به همین دلیل این شهر خدماتی ارائه میدهد که شاید در شهرهای دیگر ترکیه کمتر دیده شود. آنکارا اهمیتی تاریخی و نمادین برای ترک های سکولار این کشور دارد , شهری است که دوره جدیدی از ترکیه در آن شروع شده است. آنکارا نماد استقلال , توسعه و ارزش های غربی است. به دلیل وسایل حمل و نقل عمومی خوبی که آنکارا دارد اگرچه بسیاری از توریست ها از این شهر برای رسیدن به قونیه و سرزمین تاریخی کاپادوکیه استفاده میکنند ولی آنکارا جاذبه های گردشگری فراوانی نیز دارد.

وضعیت آب و هوایی آنکارا
شهر آنکارا به دلیل ارتفاع از سطح دریا و موقعیت جغرافیایی خود تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و برفی دارد . میانگین درجه هوا در تابستان به طور معمول بین ۲۷ تا ۳۶ سانتیگراد و در زمستان بین ۳ تا منفی ۱۰ درجه است. بالاترین درجه هوای ثبت شده در تابستان ۴۱ درجه سانتی گراد و سردترین دمای هوای ثبت شده در زمستان ۲۱ درجه زیر صفر است.

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری آنکارا
آنکارا چندین مکان دیدنی و تاریخی دارد و اکثرا نزدیک منطقه توریستی اولوس واقع شده اند.
قلعه آنکارا , موزه رحمی کچ , موزه تمدن های آناتولی , مسجد حاجی بایرام , معبد آگوستوس و حمام های رومی تنها گوشه ای از مکان های تاریخی این منطقه هستند.

موزه انیت کبیر آرامگاه یادمانی مصطفی کمال آتاتورک – Anıtkabir Kemal Atatürk's Mausoleum

موزه آنیت کبیر واقع در منطقه انتی تپه , بنایی یادمانیبرای مصطفی کمال آتاتورک بنیان گذار جمهوری ترکیه است. این بنا در سال ۱۳۳۲ کامل شد و موزه " آتاتورک و جنگ استقلال " نیز در داخل این بنا واقع شده است. همچنین مجموعه زیادی از اشیای تاریخی متعلق به آتاتورک و نمایی پانورامیک از صحنه های جنگ در داخل بنا وجود دارد. ترک ها احترام زیادی برای آتاتورک قائل هستند و هرساله میلیون ها نفر از این مجموعه دیدن میکنند.به غیر از سالگرد مرگ آتاتورک , بیشتر روزهای سال و به خصوص تعطیلات رسمی این بنا تبدیل به محلی برای جشن و شادی میشود . بنابراین بازدید از این بنا در روزهای تعطیل تجربه بسیار جالبی است. این موزه به غیر از دوشنبه ها هرروز برای عموم باز است.

مسجد تاریخی حاجی بایرام Haci Bayram Mosque

واقع شده در کنار معبد آگوستوس , مسجد حاجی بایرام ابتدا در سال ۱۴۲۷ میلادی ساخته شد و سپس در قرن هفده و هجده بازسازی شد. طراحی داخلی دیدنی , سقف چوبی و کاشی های زیبای کوتاهیه همگی به دیدنی بودن این مسجد می افزاید و همچنین مقبره یادبود حاجی بایرام نیز در کنار این بنا ساخته شده است.

برج آتاکوله – Atakule Tower

 آتاکوله یکی از بلند ترین ساختمان های آنکارا با ارتفاع ۱۲۵ متر برجی مخابراتی است و در زیر این ساختمان نیز مرکز خریدی وجود دارد هرچند که اخیرا این مرکز خرید تبدیل به یک هتل شده است و تعداد کمی از مغازه ها هنوز باز هستند.با رفت به بالای این برج میتوانید نمای زیبایی از آنکارا را مشاهده کنید.

مسجد قوجاتپه – Kocatepe Mosque

 مسجد قوجاتپه بزرگترین مسجد در آنکارا بین سال های ۱۳۴۵ تا ۱۳۶۵ تکمیل شد. ظرفیت این مسجد ۲۴ هزار نفر است و ارتفاع گنبدهای آن به ۸۸ متر می رسد. به دلیل بزرگی مناره ها و گنبدهای این مسجد و موقعیت منطقه ای آن تقریبا از هرکجای آنکارامسجد قوجاتپه قابل مشاهده است.

قلعه تاریخی آنکارا
یک دژ نظامی و جنگی است که به زمان قرون وسطا و امپراطوری روم شرقی برمیگردد که تحت کنترل رومی ها بود و سپس توسط ترک های سلجوقی در سال ۱۰۷۳ میلادی به تصرف در آمد و هجده سال بعد در جنگ های صلیبی صدمات زیادی به خود دید تا حدود صد و بیست سال بعد از جنگ های صلیبی دوباره در تصرف سلجوقی ها بود. تاریخ دقیق ساخت این قلعه معلوم نیست. درسال ۱۸۳۲ میلادی در دوره امپراطوری عثمانی به دستور ابراهیم پاشا فرمانده ارتش مصری ها بازسازی شد.

Check Also

درباره کاپادوکیا

کاپادوکیا منطقه ای در آناتولی مرکزی در ترکیه است که بیش از همه به خاطر نمای ...